Większość nauk ścisłych, jak i humanistycznych, opiera się na filarze logiki

Panuje powszechna opinia, że to matematyka jest „królową nauk”, wielu ludzi traci jednak styczność z tą dyscypliną w wyższych etapach edukacji. Większość podstawowych dyscyplin naukowych, zarówno przyrodniczych, jak i o charakterze humanistycznym, opiera się na filarze logiki. Logika jest głównym narzędziem wnioskowania stosowanym zarówno przez matematyków, informatyków, jak i filozofów. Jest to jednocześnie jedyny przedmiot, który występuje na każdym kierunku na studiach wyższych. Humaniści zgłębiają logikę od strony filozoficznej, skupioną na paradoksach i wartościowaniu wyrażeń, z kolei studenci kierunków matematyczno-przyrodniczych rozwijają swoje zdolności w logice matematycznej, w której najważniejszą rolę pełni udowadnianie twierdzeń.
Podstawy:

książka
Zainspirowane przez: www.morguefile.com
Fundament logiki tworzą zależności między zdaniami, które są zapisywane w formie podobnej do działań matematycznych. Wyrażenie przybiera zarówno formę wyrazową, jak i matematyczną. Istotne, żeby ocenić, czy dane wyrażenie jest prawdziwe, czy fałszywe. Dopiero w tym momencie można brać pod uwagę zależności między zdaniami składowymi. Jedną z najważniejszych zależności w tej nauce jest koniunkcja logiczna, nazywana także iloczynem logicznym. Koniunkcja jest prawdziwa wtedy, gdy obie części składowe są prawdziwe. Można to przedstawić za pomocą dowolnego zdania, gdzie iloczyn zastępuje spójnik „i”. Jeśli jedno ze zdań składowych nie będzie prawdziwe, wówczas całe zdanie także będzie fałszywe.

W wolnej chwili

Większość nauk przyrodniczych, jak i humanistycznych, opiera się na filarze logiki

matematyka
Dziennikarz: fdecomite
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Reguły logiki – konotacja i negacja


Zastosowanie w praktyce:

Wielu ludzi uważa, że logika jest skomplikowaną metodą prezentowania zjawisk łatwych. Ma to jednak swoje uzasadnienie funkcjonalne, logika jest nauką szeroko stosowaną chociażby przez naukowców pracujących nad sztuczną inteligencją. Zaszczepienie sztucznemu umysłowi najważniejszych prawd, które dla przeciętnego człowieka wydają się oczywiste, jest bardzo czasochłonnym i żmudnym zajęciem. Komputer obdarzony tego rodzaju inteligencją oprócz logicznego wartościowania danych pobieranych z otoczenia, musi móc wykonać skomplikowane operacje.
Jak się bowiem okazuje, powtórzenie drogi rozumowania człowieka jest zadaniem bardzo trudnym i wymaga nakreślenia od podstaw różnorodnych zależności, takich jak omówiony już iloczyn logiczny, czy implikacja. W rzeczywistości oznacza to wprowadzanie bardzo wielu zdań do pamięci komputera i dopisywanie do nich wartości w kategorii „prawda” i „fałsz”.
14/01/30, 15:02:13
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.