Zaprawianie nasion

Definicja zaprawiania nasion, nazywane również bejcowaniem nasion, dotyczy przede wszystkim działań stosowanych przez olbrzymie koncerny zajmujące się produkcją na szeroką skalę. Aby plon był zdrowy i urodzajny do wysiewu trzeba wykorzystać zdrowy materiał roślinny. Nie bez znaczenia jest także jakość gleby oraz nasion, które mogą być skażone przez grzyby, wirusy czy też bakterie, które zaczynają atakować roślinę już podczas kiełkowania.
Bardzo często z tego powodu młode siewki nie rozwijają się i zamierają, a zbiory mają gorszą jakość i niewielką ilość. Co daje zaprawianie nasion przed wysiewem? Czy nie szkodzi to uprawnianej żywności?

W wolnej chwili

Sprawdź jak uprawiać piękne amarylis oraz bukszpan

Czerwone kwiaty amarylis
Dziennikarz: Ian Chamberlain
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
W czym znajduje się oryginalność rośliny takiej jak bukszpan? Wielu osobom kojarzy się szczególnie z głęboką zielenią, pięknym zapachem i z Wielkanocą. Szanse dekorowania domów oraz mieszkań tą rośliną są niesamowicie duże, więc co osoba to idea. Każdy z nas może także kupić za niewielkie pieniądze nasiona tej rośliny. Dzięki temu będzie mógł cieszyć się jej pięknym wyglądem przez cały rok. Rośliny tego typu, jak również wszelkie rośliny ozdobne od zawsze cieszą się sporą popularnością.


wschodzące nasiona
Do grona najgroźniejszych grzybów chorobotwórczych, które mogą kryć się w ziemi klasyfikuje się odmiany: Pythium, Phytophthora, Rhizoctonia, Fusarium, Alternaria, Botritis, Sclerotinia. Zaprawy do nasion mają za zadanie wyniszczyć lub znacząco ograniczyć patogeniczne mikroorganizmy, które znajdują się na zewnątrz nasion lub w głębi nich. Ochraniają one roślinę nawet przez 2-3 tygodnie w okresie kiełkowania, kiedy może jej zagrażać patogen zamieszkujący glebę, w której została zasiana.

kiełkujące nasiona
Nie wliczając groźnych grzybów, siewkom które kiełkują, w ziemi mogą grozić inne niebezpieczeństwa, np. larwy, szyjce i połyśnice. Skorzystanie z zaprawy do nasion w początkowej fazie rozwoju roślin może zapobiec pewnych chorób i szkodników. Może także wyeliminować nieodzowność użycia oprysków chemicznych, które są dużo niebezpieczniejsze w efekcie dla środowiska niż zaprawy do nasion.


W 2009 roku wiele bejc do zaprawiania nasion usunięto z programu ochrony.

Dzisiaj faktycznie ciężko znaleźć jest wartościowe informacje, zatem zgłąb przydatne teksty (https://www.tuchoinki.pl/oferta-choinki/swierk-srebrny/), które przykują Twoje zainteresowanie.

Obecnie jednak mamy spory wybór środków, których możemy użyć do zaprawiania nasion warzyw i kwiatów. Także w uprawach hobbystycznych, w domowym ogródku, bądź ogródku działkowym. Najlepiej jest stosować preparaty o naturalnym pochodzeniu, o jak najmniejszej ilości środków szkodliwych dla środowiska. Takim preparatem jest z pewnością Syllit 65wp. To środek do ochrony drzewek owocowych w sadach. Działa grzybobójczo o formie proszkowej, z której przygotowuje się zawiesinę a następnie spryskuje drzewka w celach interwencyjnych lub zapobiegawczych.
22/05/06, 07:05:00
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.