Pielęgnujemy ogródek ekologiczny, czy korzystając z środków chemicznych?

Każdy wielbiciel domowego ogrodu a także działkowiec z nerwowo oczekuje na przyjście wiosny. Przed zimą trzeba było wykonać sporo niezbędnych prac, by w kolejnym roku móc cieszyć się wyłącznie przyjemnymi czynnościami. Czy tak stanie się wiosną?
wschodząca roślina
Wiele z tego uzależnionych jest od tego w jakim stanie pozostawiliśmy ogród i rośliny na zimę. Choć większość naszego kraju dotąd nie nie została znacznie sparaliżowana przez przytłaczającą ilość śniegu oraz olbrzymi mróz, ale wiele roślin nie dobrze znosi gwałtowne skoki temperatur. Jeśli ich odpowiednio nie osłoniliśmy przed zimnem i śniegiem mogły groźnie zmarznąć.

W wolnej chwili

Pora na zmianę salonu pod chmurką

ogród
Dziennikarz: Bitterroot
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Wiosna zbliża się szybkimi krokami i coraz tęskniej zerkamy w stronę naszego ogrodu. Ten przydomowy salon w od wiosny do jesieni staje się strefa spotkań z przyjaciółmi i odpoczynku dla rodziny. Jeśli dysponujemy wolnym czasem, lubimy ogrodnictwo, możemy zgapić pomysły nasadzeń roślin w którymś z fachowych czasopism.


Nadto, jeżeli nie wykonaliśmy tego jesienią, wiosną trzeba będzie skrócić pędy krzewów owocowych – malin, porzeczek, agrestu i jeżyn. Wiosną także trzeba wyznaczyć miejsca w których posadzimy najbardziej ulubione warzywa i sezonowe owoce. Na naszym niedużym kawałku ziemi możemy pozwolić sobie na uprawę ekologiczną, nie stosując w niej środków chwastobójczych i owadobójczych.

Inaczej jednak postępują przedsiębiorcy, którzy uprawiają warzywa i owoce na wysoką skalę. Aby zarobić jak najwięcej muszą oni skutecznie zadbać o dobre zdrowie oraz dużą ilość płodów. Zgodnie z danymi GUS na 2010 rok, zebranych w powszechnym spisie rolnym, wynika, że w rolnictwie i ogrodnictwie najwięcej używa się preparatów chwastobójczych, stosowało je aż 91,5 % ankietowanych. Z kolei środków grzybobójczych ok. 60 % badanych.
kompost
Oznacza to, że chwasty i szkodniki są jednym największych problemów z którymi muszą borykać się producenci żywności. Na przekór temu wiele gospodarstw rolnych i ogrodniczych odstępuje od stosowania chemii w uprawie roślin. Coraz większą popularność zdobywają bowiem rośliny pochodzące z gospodarstw ekologicznych. Nie mogą one co prawda poszczycić nadzwyczajną wielkością, pięknem i ilością plonów, lecz godna pochwały jest ich wartość zdrowotna. Zgodnie z rosnącym trendem ekologicznym zachęcamy więc do uprawiania i kupowania takich żywności.

Zdarzają jednak sytuacje, które mogą nas zmusić do zastosowania chemii. W sieciach ogrodniczych, także internetowych, znajduje się wiele środków chwastobójczych np. Starane i owadobójczych jak Promanal. Zanim użyjemy ich w naszym ogródku warto poradzić się specjalisty.
18/11/13, 07:15:10
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.