Wskazówki na temat idealnego doboru oświetlenia do akwarium

Właściwie dobrane oświetlenie w domowym akwarium jest kluczowe dla zachowania w dobrej formie roślin akwariowych, jak również ryb i innych stworzeń. Źle dobrane oświetlenie powoduje niekiedy gnicie roślin akwariowych, zdychanie ryb czy nadmierny rozwój glonów. W celu zapobiegania tym zjawiskom, istotna jest temperatura światła oraz ciepło, które jest wydzielane przez źródło. Dla domowego zastosowania całkowicie nieprzydatne okazują się niektóre źródła światła – jak lampy na rtęć i metalohalogenowe.
akwarium, akwarystyka
Zainspirowane przez: http://www.akwarystyka.sklep.pl/
Są one bowiem przeznaczone do oświetlania większych zbiorników wodnych. Zastosowane w małych zbiornikach mogą wydzielać zbyt dużo ciepła, które może być szkodliwe dla niektórych odmian ryb.

W wolnej chwili

Które z zabawek warto kupić?

Zabawki dla dzieci z klocków
Dziennikarz: Petr Dadák
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
W dzisiejszych czasach w szeregu przypadków spotykamy się z wieloma zabawkami dla naszych dzieci, które niestety po wielokroć nie spełniają nawet w minimalnym stopniu wymagań edukacyjnych. Taki stan rzeczy jest niewątpliwie nadzwyczaj dostrzegalny zwłaszcza pośród licznych komercyjnych sklepów. W jej niezmiernie szerokiej ofercie znajduje się niewątpliwie niezwykle wiele produktów, niemniej pomimo tego nie wszystkie są godne polecenia dla naszego dziecka, wobec tego też wybierając prezent dla naszej pociechy koniecznie musimy kierować się zasadami roztropności oraz rozwagi.


Naturalne światło nie wystarczy Światło słoneczne nie jest właściwe do zastosowań akwarystycznych. Częste zmiany temperatury światła i poziomu oświetlenia wywołują niekiedy niepożądane wahania ciepła w akwarium. Dlatego też trzeba wykorzystywać syntetyczne urządzenia oświetleniowe, także za dnia. W sklepach zoologicznych i akwarystycznych można znaleźć szeroką gamę urządzeń przeznaczonych do oświetlania różnorodnych akwariów. Do zbiorników domowych polecane są dwie odmiany źródeł światła: świetlówki oraz lampy diodowe. Świetlówki wyróżnia duża żywotność, oraz niezbyt wysoka cena. Lampy diodowe są z kolei kosztowne, jednak o wiele bardziej trwałe od świetlówek i najmniej kosztowne w eksploatacji.


Rada specjalisty najcenniejsza
W czasie kupna akwarium, warto zapytać pracownika o oświetlenie akwarium (więcej znajdziesz tutaj: porady dotyczące oświetlenia akwarium). Dopasowanie optymalnej ilości źródeł światła oraz ich montaż może się okazać zbyt skomplikowany dla początkującego hobbysty. W niektórych przypadkach wymagany będzie montaż czasowego włącznika światła, tak, żeby dostarczyć wymaganą ilość światła w zależności od pory dnia. Niektóre akwaria posiadają od razu zamontowane źródła światła, filtry oraz napowietrzacze. Tego rodzaju rozwiązania mogą się okazać jednak o wiele droższe, nie w każdym przypadku są również estetycznie wykonane. Jeśli pracownik sklepu nie może udzielić wymaganych informacji, można poszukać pomocy na specjalistycznym forum internetowym dla hobbystów.
18/06/22, 14:06:35
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.