Przydatne informacje o rasie psów Tibetan Mastiff

Dla miłośników czworonogów, tych, którzy po prostu pragną mieć puszystego towarzysza, jak i tych, których interesuje hodowla mastif tybetański stanowi dobry wybór. Ten ogromny pies będzie stróżem domu, towarzyszem zabaw i lojalnym przyjacielem. Egzotyczne własności rasy z pewnością uczynią właścicieli bardziej atrakcyjnymi. Mastif tybetański to starożytna, szlachetna rasa hodowana od wczesnego średniowiecza przez azjatyckich wieśniaków i mieszczan w celach obronnych i dekoracyjnych.
wczesne wzmianki o rasie można znaleźć w pamiętnikach Marco Polo pochodzących z przełomu trzynastego i czternastego stulecia naszej ery. Niektórzy badacze mówią jednak, że już Arystoteles opisał psa o właściwościach, jakie ma mastif tybetański. Był to czwarty wiek przed Chrystusem, więc, o ile wierzyć Stagirycie rasa jest jedną z najstarszych znanych ludziom. W Europie jednak zadomowiła się dopiero w XIX stuleciu w Zjednoczonym Królestwie za sprawą królowej Victorii. Dziś nadal stanowi rzadkość, a dla właścicieli i hodowców mastif tybetański sprawdza się pod bardzo wieloma względami.

Tibetan mastiff na trawie
Dziennikarz: lgrvv
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
O gamie zalet mastifa przemawia ilość jego tybetańskich określeń znaczących: pies broniący, szlachetny, waleczny. Mastif tybetański, czyli zang-khyi będzie odważnie strzegł gospodarstwa i nie wpuści obcych na swój teren używając zarówno swojej dużej siły fizycznej, masy, jak i doniosłego głosu (ciekawy artykuł). Według tybetańskich mitów mastif tybetański posiada dodatkową parę oczu, które stanowić by miały charakterystyczne podpalane kropki nad oczami, które ułatwiają mu obserwację w ciemności. zwierzaki te cieszą się też świetną sprawnością i świetnym refleksem. Odporność i zdrowie gwarantują też, że mastif będzie idealnym kompanem wielogodzinnych przechadzek, więc idealne są dla osób lubiących czynny wypoczynek. Ruch jest czymś, co uwielbia mastif tybetański hodowla (http://aquablendpolska.com/katalog/preparaty-mlekozastepcze,39.html) powinna więc zapewnić mu dużą otwartą przestrzeń.


W wolnej chwili

Co powoduje, że ubóstwiamy swoje zwierzęta ?

jeż
Zainspirowane przez: flickr.com
Niby są te osoby, które zasadniczo nie przepadają zbytnio za zwierzętami, lecz na szczęście nie ma ich wiele. Można zatem zaryzykować twierdzenie, że zasadniczo ludzie uwielbiają zwierzęta - no przynajmniej te domowe. Pomyślmy poważnie nad niezwykłym fenomenem zwierzaków.Niesamowicie istotne jest szczególnie to, aby postarać się docenić piękno zwierzaków. Naturalnie piękno to czysto subiektywne pojęcie, ale na przykład koty mogą się bardzo podobać. To tak naprawdę niesamowite, że mamy okazję trzymać teraz tak znaczną ilość zwierząt! Zadbajmy szczególnie o to by w żadnym razie nie sprawić, iż nasz zwierz będzie wyłącznie z naszej winy jakoś poszkodowany. Zwierzęta są tylko dla dojrzałych ludzi.

Mastif tybetański jest rasą prostą do wychowania. Tresura nie stanowi problemu, przy zdolnym uczniu, jakim jest mastif tybetański hodowla więc jest bardzo uproszczona (Więcej o mastifach tutaj). pies ulega autorytetowi swojego pana i z chęcią nauczy się siadać, podawać łapę i aportować. Ze względu na silny stadny instynkt mastif tybetański jest świetnym towarzyszem i obrońcą dzieciaków. Wraz z umiejętnościami stróża cechuje go przyjazne nastawienie. Nie zawiedzie się więc ten, kto lubi spędzać czas z czworonożnym kumplem. Psy tej dalekowschodniej rasy są dosyć łatwe w utrzymaniu, dobrze jednak mieć na uwadze to, że często gubią swoją obfitą sierść, z której słyną.

Długość życia wynosi około jedenastu lat, dojrzałość płciową osiąga około drugiego do trzeciego roku życia, mioty wynoszą trzy do jedenastu szczeniąt. Jeśli wyborem rasy jest więc mastif tybetański hodowla powinna być łatwa, a zarazem przynosząca zyski,reprezentanci tej rasy są wszak obsypywane nagrodami na światowych konkursach psów.
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.