Chryzantemy w ogrodzie i wazonie

Chryzantemy to cudowne kwiaty, które nazywane są często królowymi jesieni. Te urokliwe sezonowe kwiaty nieszczęśliwie przywodzą na myśl odświętne dekoracje nagrobków . W dużej mierze z tej przyczyny chryzantemy nieczęsto używane są do ozdabiania wnętrz, wiązanek ślubnych czy bukietów na radosne okoliczności. Na wschodzie jednak jej znaczenie jest całkowicie inne.
chryzantemy
Zainspirowane przez: chryzantemy
O miłości, prawdzie i zakochaniu... Historyczne wspomnienia o chryzantemach (Kliknij) można wyczytać w zapiskach Konfucjusza które powstały ok. 500 lat p.n.e. Teraz rozróżnia się blisko 50 gatunków tych kwiatów, z których większość z pośród nich rośnie dziko w Chinach, Japonii, Korei i Mongolii. Chryzantema złocista o szesnastu płatkach to herb cesarzy w Japonii. W Japonii obmywano się rosą zbieraną z płatków jej kwiatów (zobacz - osłonka plastikowa w ofercie galerii decor) wierząc, że rytuał zapewni dobre zdrowie i długowieczność. Czerwone chryzantemy, podobnie jak róże, symbolizują miłość, białe są symbolem prawdy, a te w kolorze żółtym z kolei zakochania.

Chryzantema – królowa jesieni w domowym ogrodzie Znając już pozytywną symbolikę tych kwiatów, dobrze jest zaplanować im godne stanowisko w przydomowym ogrodzie lub na działce. Kiedy wszystko wokół smutnieje i przekwita, chryzantemy stają się królowymi jesieni. Okres kwitnienia określa się od drugiej części sierpnia aż do nadejścia zimowych przymrozków. Wśród najbardziej popularnych, wyjątkowa wydaje się być chryzantema wielokwiatowa.
chryzantemy cięte
Zainspirowane przez: chryzantemy.pl
Jej kwiaty bardzo dobrze znoszą przymrozki do -5 stopni C. Ma płytki system korzeniowy ale nie wymaga szczególnej ochrony przed zimowymi mrozami. Wysokość gęstego krzewu wielokwiatowego może wynieść od 50 do 150 cm. Najlepiej jest wybrać dla niej stanowiska półcieniste oraz ziemię kwaśną lub obojętną. Krzew prezentuje się wspaniale w roli tła dla mniejszych roślin ozdobnych. Uwaga: Kompozycje zieleni piękne przez cały rok dobrze jest dobierać z roślin o różnych pokrojach i okresach kwitnienia. Dzięki temu będzie ona zmieniała się wraz z porami roku.


W wolnej chwili

Uprawa chryzantem

Jesienny czar chryzantem
Dziennikarz: ankakay
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com/photos/ankakay/2939869819/
Chryzantema to ładna, popularna roślina ozdobna o zachwycających kulistych kwiatostanach. Jej płatki mogą przybrać rozmaite kolory – od złotej przez czerwień i purpurę po białe, różowe i żółte.

Chryzantemy, rosnące w Polsce nie są bardzo wymagające. Można je sadzić od wiosny do początku lata. Aby rozkrzewić młodą roślinkę, należy kilkukrotnie uszczknąć jej niezdrewniałe wierzchołki pędów. Zabieg ten jednocześnie opóźnia zakwitanie. Żeby zapobiec dziczeniu, które objawia się zmniejszeniem rozmiaru kwiatów, chryzantemy warto przesadzać co 3-4 lata na nowe stanowisko. Nawet podczas kwitnienia. Suche pędy należy pozostawić , a usunąć wiosną.
22/01/05, 07:03:49
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.