Uprawa chryzantem

Chryzantema to przepiękna, często hodowana roślina ozdobna o nieziemskich kulistych kwiatostanach. Jej płatki mogą przybrać różne kolory – od złotej przez czerwień i purpurę po białe, różowe i pomarańczowe.
Nazwa chryzantemy pochodzi od greckiego słowa chryzos, oznaczającego „złoto.”. Nadzwyczajnie uznana w Azji, znalazła się nawet w herbie cesarzy Japonii, tam też uważano, że rosa skroplona na jej kwiatach zapewnia długowieczność. W wielu państwach azjatyckich ofiarowanie szkarłatnej lub złotej chryzantemy jest oznaką miłości, białe zaś są symbolem prawdomówności. W Polsce rozkwita najczęściej jesienią, od połowy sierpnia do października.

Chryzantemy
Dziennikarz: http://www.flickr.com
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
W Polsce uprawa chryzantem jest średnio wymagająca pod względem włożonego wysiłku. Chryzantemy właściwie wyhodowane odwdzięczają się zapadającym w pamięć kolorem, zaś cięte długo zachowują trwałość. Współcześnie hoduje się ją nie tylko na Święto Zmarłych, ale jako rodzaj kwiatów zdobiących ogród lub mieszkanie. Chryzantema to roślina przede wszystkim doniczkowo-szklarniowa, ale są i gatunki, które można uprawiać w gruncie na działce.

Najlepiej, by wyrastały w miejscu jasnym, ale nie nadmiernie mocno rozgrzanym. Aby je uprawiać, najłatwiej kupić gotowe wysokiej jakości sadzonki chryzantem. Powinno się je sadzić wiosną lub latem, koniecznie używając nawożonej gleby – można użyć zarówno kompostu, jak również sztucznego. Konsystencja nawozu powinna być najlepiej płynna.

Chryzantemy doniczkowe
Dziennikarz: Verity Cridland
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Gdy używamy nawozów sztucznych, ważne jest ich spowolnienie lub stopniowe rozłożenie, ponieważ nadmiar może opóźnić kwitnienie. Inną niebagatelną czynnością jest tzw. uszczykiwanie, czyli usuwanie niezdrewniałych gałązek tak, by zostało pod tym miejscem ok. 7 liści. Należy tak zrobić trzy razy w ciągu uprawy roślin. Pozostałe użyteczne zabiegi pielęgnacyjne to skrócenie pędów o 2/3 podczas zimowania oraz uważne nawożenie, ponieważ rośliny pobierają niemało składników mineralnych. Ziemia powinna być przepuszczalna i mieć pH między 5,2 a 7,5.

Podczas zimowania genialnym pomysłem jest przykrycie chryzantem gałęziami świerkowym lub torfem, ale w żadnym wypadku liśćmi z powodu wrażliwości tych roślin na wilgoć. Można wybrać również odmiany odporne na mróz, np. złocień ogrodowy, odmianę Beatrice lub chryzantemę skandynawską – są one bardziej długowieczne i bez trudu można je hodować jako rośliny ( lucerna siewna ) wieloletnie. Po przezimowaniu dobrze jest przenieść rośliny ( koniczyna czerwona ) do ciepłego, znakomicie oświetlonego miejsca. Trzeba pamiętać, że chryzantemy są bardzo wrażliwe na mszyce i grzyby, dlatego ich odpowiednie oświetlenie jest bardzo nieodzowne w tym czasie. W przypadku pojawienia się mszyc lub mączniaka prawdziwego, należy opryskać właściwym środkiem owadobójczym i powtórzyć oprysk co najmniej dwa razy.

Chryzantema najczęściej ma wzrost ok. 30 cm, ale są przypadki, kiedy może osiągnąć nawet 1 metr (szczegółowa oferta).


W wolnej chwili

Urocze kwiaty – chryzantema wielokwiatowa

białe chryzantemy
Dziennikarz: alexeyklyukin
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
W zależności od rodzaju chryzantema wielkokwiatowa może występować w rozmaitych kolorach kwiecia. Wśród wyjątkowo rozchwytywanych przez klientów propozycji są te o różowym odcieniu, lecz wszystko jest rzeczą gustu klienta czy klientki oraz od niego właśnie zależy. Jest to rodzaj bylin albo półkrzewów, jakie odpowiadają zarówno kobietom, jak i mężczyznom, jednak wielu kojarzą się ze świętem Wszystkich Świętych.
21/10/12, 07:03:03
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.