Bądźmy EKO!

Wszyscy dobrze się czujemy w posprzątanym, miłym otoczeniu. Czyste biurko w pracy, to czysty umysł, natomiast czyste mieszkanie relaks i spokój wewnętrzny. Mało kiedy jednak, interesuje nas jak przebiega dalsza droga wyrzucanych przez nas odpadów. A jest to nasz obowiązek, ponieważ zwykle mieszkaniec Polski wytwarza rocznie około 350 kg śmieci. W związku z tym segregacja śmieci to znaczący problem w dzisiejszych czasach.
kosze przeznaczone do segregacji śmieci
Dziennikarz: Matthias Buchmeier
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Powinniśmy w końcu zrozumieć, iż wyrzucane przez nas śmieci ulegają rozkładowi przez wiele, wiele lat. Wiele z nich, np. plastikowe butelki, w ogóle nie ulegają rozkładowi. Tak długo jak mieszamy proces recyklizacji nie będzie możliwy. Co więcej, odpadów stale przybywa, zaś terenów na ich składowanie coraz mniej. Potrzebna jest zatem segregacja.

Jednak cały czas nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że tę pokaźną liczbę można zmniejszyć i to bez wielkich nakładów energii. Zacznijmy od własnego domu! Dzięki poświęceniu każdego dnia paru chwil na segregację śmieci, zmniejszymy ich ilość nawet o połowę. Świadomie i rozmysłem podchodząc do tematu ekologii, możemy zmniejszyć koszty za ich wywożenie. Wystarczy odrobina chęci, a tak wiele możemy zrobić dla środowiska oraz domowego budżetu. Podstawą są dobrze dobrane kosze na śmieci, ponieważ najważniejszą zasadą prawidłowej segregacji w naszym gospodarstwie domowym jest oddzielenie tzw. odpadów biodegradowalnych – organicznych (np. spożywczych i kuchennych) – od innych odpadów. I bynajmniej nie jest to jednoznaczne z paroma kubłami w naszej kuchni - możemy ograniczyć się do pojemnika z dwiema komorami, ustawiony obok odkurzacza . W pierwszej będziemy trzymać odpady kuchenne, w drugiej zaś pozostałe. Właściwie kosze na śmieci, dopasowane do szafki i ilości wytwarzanych odpadów, mogą w dużej mierze udoskonalić kuchenne prace i sensowne gospodarowanie odpadkami.

Jeśli posiadamy dość dużo miejsca w kuchni, możemy zakupić większą ilość koszy do segregacji, np. na papier, szkło i plastik. Gdy mamy mało miejsca, codziennie, w drodze do pracy czy szkoły zaplanujmy sobie „spacer do pojemników”. Łączmy zatem przyjemne z pożytecznym: troskę o otaczający nas świat, własny portfel i...zdrowie najbliższych.


W wolnej chwili

Wytwarzamy coraz to więcej śmieci

recykling starych dokumentów
Dziennikarz: SmartSign
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Znacznie bardziej nasze funkcjonowanie jest nastawione na konsumpcję, chcemy znacznie więcej posiadać, nabywamy coraz więcej sprzętów, jedzenia, często też rzeczy, które potem są nam niepotrzebne. To wszystko spowoduje, że również wytwarzamy coraz więcej śmieci, które przecież gdzieś się muszą pomieścić, nie wspominając już o tym, iż także bezmyślnie niszczymy zasoby naturalne które posiadamy, a które niejednokrotnie w późniejszym czasie będą nie do odrobienia. Przez to właśnie tak ważne jest to, by odzyskiwać to, co uda się odzyskać oraz na nowo używać z konkretnych produktów.
18/06/22, 13:56:18
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.